Uglašeno in zavestno starševstvo

Uglašeno in zavestno starševstvo

Uglašeno in zavestno starševstvo: popotnica otroku za celo življenje!

Obdobje od spočetja do 1. leta starosti otroka je najbolj ključno za razvoj posameznikovih vzorcev in dinamike, občutij do sebe in drugih, pogleda na svet.

V tem obdobju se razvija občutek varnosti, samospoštovanja in samozaupanja, ustvarja se podoba, kako bo posameznik doživljal sebe, kakšne odnose bo imel tekom svojega življenja, kako bo sprejemal druge in koliko bo za njega varen svet okoli njega.

Dojenček v teh obdobjih zaznava in absorbira mamino sproščenost, samozavest, mamino držo ali pa zaznava mamino tesnobo, napeto telo, nezmožnost reguliranja občutkov. Vse te izkušnje se zapišejo v njegovo telo in so temelj, na katerem bo gradil celotno svoje življenje…

Od teh trenutkov, odzivov, doživljanja mame, podpore očeta, je odvisno, kako bo otrok, najstnik in kasneje odrasel posameznik zaznaval svet, kakšno samospoštovanje in zaupanje vase bo imel, s kakšnimi težavami se bo soočal, kakšne odnose bo imel in kako kakovostno in bogato bo njegovo življenje…

Program zajema 5 srečanj, ki potekajo online dve šolski uri in namreč ob sredah od 17.30 – 19.00:

1. Povezovanje staršev z dojenčkom v prenatalnem obdobju

Spoznavali bomo, kako mamino počutje v nosečnosti vpliva na razvoj ploda, kakšno vlogo ima partner v tem obdobju in kako pomembno je, da se že v tem obdobju povezujemo z dojenčkom.

Spoznali bomo načine povezovanja z dojenčkom, prostor pa bo tudi za vse fantazije, strahove, dileme in predsodke, saj je pomembno, da so spregovorjeni. Tako jih ne bo nosil vaš dojenček…

2. Naravni porod in pomen le- tega za dojenčka in mamico

Raziskovali bomo, kako pomemben je naravni porod za mamo in dojenčka, kaj se takrat zares dogaja v telesu mame, kašno moč ima ženska in kako se lahko bolečino uporabi v svoj prid… kako pomembno je poslušati in spoštovati naraven ritem in občutke telesa mame in dojenčka in kako pomembna je vloga moškega pri porodu…

3. Prvi tedni po porodu

Starša sta preplavljena z različnimi občutki, hormoni ženske so v polnem pogonu. Vse je novo: za mamo, za očeta, za dojenčka. Mogoče vemo kako je potrebno obleči otroka, kako ga pestovati, patronažna sestra nam bo pokazala kako negovati njegov popek, kako ga okopati, mogoče imamo težave z vnetimi bradavicami ali pa z bolečo brazgotino prerezanega presredka… ampak nekako si pomagamo iz dneva v dan z raznimi nasveti…

koliko pa vemo o tem, kako vse to doživlja naš dojenček? Težko zdržimo njegov jok?  Občutimo njegov strah, ko se ponoči prebudi? Kako se počutim jaz, mama: se soočam z negotovostjo ob poplavi nasvetov svoje mame, tašče, sosedov in prijateljic? Me partner lahko razume ob poplavi občutkov? Nisem sigurna, če prepoznam potrebe dojenčka? Sem vznemirjena in je vznemirjen moj dojenček? Se sploh lahko povežem z dojenčkom?

4. Uglašen kontakt z dojenčkom

Spoznali bomo, kaj pomeni uglašen odnos, kako ga naravno vzpostavimo, kakšno vlogo ime oče, s kakšnimi izzivi se ob tem srečujemo in kako jih lahko rešimo. Govorili bomo o stiku drugih ljudi (babic, dedkov, tet, stricev, prijateljev in tujcev) v dojenčkov osebni prostor in kako se poleg vsega uglasiti še na potrebe sorojencev. Prostor bo tudi za vse konkretne dileme in vprašanja.

5. Razvoj navezanosti pri dojenčku in vpliv stila navezanosti na celotno življenje in odnose

Navezanost, ki jo razvijamo v primarnih odnosih, odraža naše doživljanje sveta, dojemanje in vrednotenje sebe ter dinamiko v drugih odnosih. Zato je pomembno, kako se mama in oče odzivata in uglašujeta na svojega dojenčka in kasneje malčka, saj le-ta na podlagi tega razvije svoj stil navezanosti, ki ga bo zaznamoval za celotno življenje in vse odnose, ki jih bo vzpostavljal.

Vse dodatne informacije in prijave na: anja.kozina@gmail.com ali na telefonski številki 031 561 563